Tipy a triky pro Mac OS X 10.5 Leopard (2)

Druhá desítka tipů a triků pro Mac OS X Leopard. První hledejte tady.

 • Velká databáze skrytých nastavení

  Secrets je velká databáze skrytých nastavení Mac OS a aplikací. Skrytá nastavení jsou taková, která autor aplikace nikde nedokumentuje, ale přesto existují a lze je aktivovat – většinou z příkazové řádky (terminálu) zadáním něčeho podobného jako defaults write com.apple.finder useSmallFont set -boolean true. Na existenci tkového skrytého nastavení se dá přijít vlastně jen náhodou, zkoumáním spustitelného souboru aplikace a hledáním “podezřelých řetězců”. Rozhodně se to ale vyplatí – některá skrytá nastavení jsou skutečně perly.

 • Rozbalení a sbalení všech podsložek ve Finderu najednou

  V menu to nenajdete, v nápovědě (alespoň o tom nevím) také ne, ale jde to. Pokud chcete ve Finderu rozbalit / sbalit podsložku, zmáčknete šipku vpravo / šipku vlevo. Pokud chcete zároveň otevřít i všechny její podsložky, přidejte Option (Option-→ pro rozbalení a Option-← pro sbalení). Obojí lze provést i pro více složek najednou prostě tak, že je označíte (Command-A pro výběr všech). Dejte si jen pozor při rozbalování opravdu velkých složek, bude to trvat pořádně dlouho..

 • Preview jako grafický editor

  Preview není tak bezmocné, jak se zdá. Můžete ho použít pro konverzi (Save as…), ořez (Crop), změnu velikosti (Adjust size…), rotace (Rotate) a převracení obrázků (Flip). Barevné filtry (Adjust color) zahrnují doostření (Sharpen), kompenzaci expozice (Exposure), kontrast (Contrast) a světlost (Brightness), sytost (Saturation) a teplotu barev (Temperature) a úroveň černé (Black) a bílé (White) (vytažení tmavých nebo světlých detailů). Ořez obrázků lze volit jak obdélníkový, eliptický, tak i podle kontury nebo barevnosti (velmi užitečné!). Preview dokáže i měnit rozlišení (dpi) obrázků bez resamplování, přiřadit jim (jiný) barevný profil (Assign profile…) nebo se podívat, jak bude obrázek s přiřazeným barevným profilem vypadat na monitoru s barevným profilem jiným (Match profile…).

 • Přidání vlastního slovníku do aplikace Dictionary

  Určitě jste si taky říkali, že aplikace Dictionary je užitečná věc, ale bylo by fajn mít zde nainstalovaný například anglicko-český slovník, nebo slovník cizích slov. Umožní Vám to aplikace DictUnifier. Podrobný návod najdete na Jablíčkách.

 • Lepší hledání se Spotlightem

  Spotlight umí hledat nejen slova a “celé fráze”, ale taky používat logické spojky AND, OR a NOT a parametry, jako třeba author:, date:, kind:, bitrate:, codec:, iso:, flash: a to jak s hodnotou rovnou (author:milan), tak větší (flash:>0) nebo menší (bitrate:<128). Seznam názvů parametrů a jejich popisů najdete v souboru /System/Library/Frameworks/CoreServices.framework/Versions/A/Frameworks/Metadata.framework/Versions/A/Resources/English.lproj/schema.strings. Ve spojení s předchozím tipem funguje Spotlight jako slovník a při vložení matematického výrazu jako kalkulačka (3+pow(8,2)).

 • Zpomalování a zrychlování přehrávání skladeb v iPodu

  Stačí v iTunes v informacích o skladbě vybrat typ média Audiobook. V iPodu (a pouze v iPodu :/) pak bude možné zvolit rychlost přehrávání Slower, Normal nebo Faster.


Zdroje:

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *